100 years of Czech Radio

January 2 – March 16, 2024

January 2 - March 16, 2024

Skala Bartizal Library

Radio broadcasts to the public began in Czechoslovakia on May 18, 1923. In Europe, only the BBC offered regular radio programming before Radiojurnal (the name under which Czechoslovak Radio started broadcasting) first went on the airwaves.

The station’s history reflects the history of the country – the prosperous 1920s, the Nazi occupation of Czechoslovakia, the country’s liberation, the dark period of communism, the Prague Spring, the 1968 Soviet-led invasion, the Velvet Revolution, the break-up of Czechoslovakia, and the Czech Republic’s entry into European and transatlantic structures. Czechoslovak Radio played a crucial role in many of these historical moments.

Through unique archival photographs we offer a glimpse into the life of Czech Radio, its past and present. Using QR codes, visitors can also listen to authentic historical recordings.

In addition to documenting milestone periods in the station’s history, the exhibition also shows the development of broadcasting and transmission technology and presents Czech Radio not only as an institution with a century-old tradition, but also as a modern public service medium.

Sponsored by Czech Center New York

1 Comment. Leave new

 • Rozhlas 50. léta 20.stol.
  January 8, 2024 8:53 AM

  Vážení,
  můj první kontakt s Vaším muzeem byl v roce 2019 prostřednictvím G. T. Drosta. Posílal jsem mu filatelistické artefakty z oslavy 100. výročí dohalení mohyly “Milana. R. Štefánika a bratří z legií” v Mnichovicích (okres Praha-východ). Mohyla je nejstarším dochovaným památníkem MRŠ v Československu i na světě. Od G. T. Drosta jsem dostal Váš informační leták o výstavě obrazů Joži Uprky.
  V letošním roce jsem od svého přítele Mgr. Pavla Scheuflera dostal knihu “Auguste Rodin na Slovácku 1902-2022” obsahující řadu fotografií z návštěvy A. Rodina u moravského malíře Joži Uprky – úvodní slovo napsal G. T. Drost.
  A nyní k rozhlasu. Můj otec. Ing. Miroslav Vrabec, sen., byl v první polovině 50. let 20. stol. náměstkem ředitele Československého rozhlasu Františka Nečáska.
  V archivu máme např. foto z návštěvy zakladatele Korejské lidově demokkratické Kim Irsena v Praze v roce 1956 a jiné. Později , na počátku 60. let 20. stol., byl otec ředitelem Laterny magiky – máme jeho foto s Jiřím Voskovcem na premiéře LM v Carnegie Hall v roce 1964.
  Právě čtu knihu Špánik, Jozef, 2022: Zapomenuté vojsko. Praha, Epocha – naše vojska v Itálii ve Velké válce 1914-1918. Na s. 99 je zmíněn vojenský kněz P. Alfons Biskup narozený 17, ledna 1887 v Cedar Rapids (příslušník řádu benediktinů v americké klášteře v Lisle) – vyslán z inicativy čs. katolického exilu v USA v květnu 1918 jako kněz k československým legionářům do Francie (text obsahuje i jeho fotografii v uniformě).
  Velmi srdečně Vás zdravím, vždy mě potěší zajímavé souvislosti
  Ing. Miroslav Vrabec, CSc.
  Máchova 591
  251 64 Mnichovice
  Czech Republik
  P. S.: ačkoli moje dcera učí angličtinu, dávám přednost komunikaci v češtině, není ale nutné

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field

Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.